Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon  501 445 375

Współczynnik przenikania ciepła. Co powinieneś o nim wiedzieć?

Decydując się na budowę domu, należy wziąć pod uwagę nie tylko wrażenia estetyczne, ale też wysoką jakość użytych materiałów. To od nich będzie zależeć właściwa izolacja budynku, która wpłynie nie tylko na komfort cieplny jego mieszkańców, lecz także na niższe rachunki za ogrzewanie w sezonie grzewczym.

Budynek lub dom powinny być energooszczędne

Budynki muszą spełniać szereg wymogów związanych z energooszczędnością. Jednym z nich jest termoizolacja. Do jej obliczenia wykorzystuje się współczynnik przenikania ciepła. Jego wartość informuje o tym, jaka ilość energii ucieka z domu przez przegrody budowlane. Niska wartość współczynnika oznacza małe straty ciepła.

Wartości współczynnika są różne w zależności od rodzaju konkretnej przegrody budowlanej, jej grubości i zastosowanego materiału budowlanego. Są one regulowane przez przepisy, teraz obowiązuje norma z 2021 roku, i co kilka lat aktualizowane. Dla ścian zewnętrznych współczynnik powinien być nie wyższy niż  0,2 W/m2K, dla okien i drzwi balkonowych nie powinien przekraczać  0,9 W/m2K, natomiast dla okien połaciowych nie więcej niż 1,1 W/m2K.

Wybierz odpowiednie okna i drzwi

Właściciele domów, którzy chcą poprawić izolację termiczną mogą zdecydować się na docieplenie budynku. Wykorzystuje się do tego materiały o bardzo niskim współczynniku przenikania ciepła, m.in. styropian lub wełnę mineralną. Wybór konkretnego tworzywa warto skonsultować z profesjonalistami, którzy dobiorą je do Twoich potrzeb.

O ile często nie masz wpływu na jakość materiałów użytych do budowy ścian zewnętrznych, o tyle warto wziąć to pod uwagę decydując się na odpowiednie modele okien i drzwi. Nawet jeśli ich wybór wiąże się z wyższymi kosztami, to potraktuj je jak inwestycję, która pozwoli po czasie zaoszczędzić na rachunkach.