Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon  501 445 375

Najczęściej popełniane błędy podczas ocieplania domu

Błędy popełniane przy dociepleniu budynku nie zawsze są widoczne na pierwszy rzut oka, a ich konsekwencje mogą objawić się dopiero po pewnym czasie – nawet po kilku latach. Niezwykle ważne jest, aby ocieplenie budynku zostało wykonane zgodnie z dokumentacją techniczną.

Najczęściej popełniane błędy przy wykonywaniu izolacji budynku to:

  • Niewłaściwe przygotowanie podłoża
  • Nieodpowiedni dobór kleju
  • Prowadzenie prac w złych warunkach pogodowych
  • Nierówne przyklejenie płyt styropianowych
  • Źle zamocowane kołki lub ich niedostateczna liczba
  • Brak zabezpieczeń naroży budynków
  • Zastosowanie nieodpowiedniej siatki zbrojącej
  • Niewłaściwy montaż siatki

Ostatnim etapem prac związanych z ociepleniem budynku jest tynkowanie i tu również nietrudno o błędy. Na jakość warstwy wykończeniowej wpływają bowiem warunki pogodowe, w jakich wykonywano prace.

Skutki błędów popełnianych przy ocieplaniu budynku

Właściwie wykonana elewacja domu zachowa nienaganny wygląd pomimo upływu lat oraz nie ulegnie zniszczeniu na skutek oddziałujących czynników atmosferycznych. Konsekwencje błędów montażowych mogą być nieprzyjemne w skutkach. Przykładowo, zastosowanie nieodpowiedniego kleju może spowodować odspojenie się całego systemu ociepleniowego od ściany. Możliwe jest także rozszczelnienie izolacji i powstanie mostków cieplnych, które spowodują obniżenie parametrów ocieplenia.

Niezwykle ważne jest, aby prace były wykonywane w odpowiednich warunkach pogodowych – zbyt wysoka temperatura spowoduje szybkie wysychanie kleju, co pogorszy jakość łączenia. Z kolei zbyt niska temperatura lub zbyt duża wilgotność może skutkować wydłużeniem procesu wiązania, a nawet jego całkowitym zatrzymaniem. Osłabić konstrukcję może także zastosowanie zbyt dużej ilości kołków. Z kolei niewłaściwe dobrana siatka lub brak osłon na narożnikach może skutkować powstawaniem uszkodzeń mechanicznych, spękań i pęcherzy.