Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon  501 445 375

Jak dopasować elewację do posesji?

Właściwe dopasowanie elewacji do otoczenia posesji oraz stylu budynku to jeden z kluczowych elementów, który wpływa na ostateczny wygląd naszego domu. Wybór odpowiedniego materiału, koloru i wzoru elewacji może sprawić, że nasze mieszkanie stanie się prawdziwą ozdobą okolicy. W tym artykule omówimy najważniejsze aspekty, które warto wziąć pod uwagę, planując elewację swojego domu.

Styl architektoniczny budynku

Pierwszym krokiem w procesie dopasowania elewacji do posesji jest analiza stylu architektonicznego budynku. W zależności od tego, czy mamy do czynienia z nowoczesną bryłą, tradycyjnym domem czy kamienicą, będziemy musieli zastosować różne rozwiązania elewacyjne. W przypadku nowoczesnych konstrukcji warto postawić na minimalistyczne formy i jasne kolory, które podkreślą prostotę i elegancję budynku. 

Otoczenie posesji

Kolejnym istotnym aspektem jest otoczenie naszej posesji. Warto zwrócić uwagę na charakterystykę sąsiednich budynków oraz ogólny klimat okolicy. Jeśli większość domów utrzymana jest w jasnej kolorystyce, warto również zastosować podobne rozwiązania w swojej elewacji domu np. w Kluczborku, aby nie odbiegać zbytnio od otoczenia. W przypadku posesji położonych na działkach z dużą ilością zieleni, warto rozważyć zastosowanie naturalnych materiałów, takich jak drewno czy kamień, które wpiszą się w otaczającą przestrzeń.

Materiały elewacyjne

Wybór materiałów elewacyjnych to kolejny istotny element procesu dopasowania elewacji do posesji. Obecnie na rynku dostępne są różnorodne materiały, takie jak tynk, cegła, drewno czy kamień. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, a także wpływa na ostateczny wygląd elewacji. Tynk jest najbardziej popularnym materiałem ze względu na swoją uniwersalność i łatwość aplikacji. 

Kolorystyka elewacji

Ostatnim, ale nie mniej ważnym aspektem jest kolorystyka elewacji. Wybór odpowiedniego koloru może znacząco wpłynąć na ostateczny wygląd naszego domu oraz jego atrakcyjność. Warto zwrócić uwagę na trendy w kolorystyce elewacji, które obecnie stawiają na stonowane i neutralne barwy, takie jak biel, szarość czy beż. Jeśli jednak chcemy nadać swojej posesji indywidualnego charakteru, możemy zdecydować się na bardziej odważne kolory, takie jak czerwień czy niebieski.